Сьогодення ставить перед нами нові і нові виклики. Пандемія COVID-19 сильно вплинула на ставлення суспільства до питань санітарної безпеки. В умовах постійних епідемічних загроз увага до гігієни, дезінфекції та контролю за чистотою стала не просто нормою, а критично важливою вимогою.
Як наслідок медичні установи зіштовхнулось із питанням як мінімізувати ризики та створити максимально безпечні умови. Тож з’являється вимога до змін у законодавстві для регулювання санітарного стану. Розглянемо суть нового Наказу МОЗ №785 від 08 травня 2025 року.
Суть та мета нових санітарних норм
Основна мета даного наказу та затверджених ним норм – це удосконалення та уніфікація вимог до роботи з білизною в закладах охорони здоров’я та у фізичних осіб-підприємців, що надають медичні послуги. Суть – мінімізація ризиків поширення внутрішньолікарняних інфекцій, створенні безпечних умов для пацієнтів та медичного персоналу, а також оптимізувати процеси управління білизною.
Документ встановлює чіткі стандарти всіх етапів. Збір, транспортування і зберігання забрудненої та брудної білизни, приймання і сортування білизни в пральні та інші. Тобто повне оновленне регулювання у цій сфері.
Ключові зміни та їх значення
Ми зустрічаємо поняття “управління білизною” як повного циклу, а саме: збір, сортування, транспортування, дезінфекція, прання, сушіння, прасування, ремонт та утилізація.
Білизна розділена за новою класифікацією ступеня забруднення. Наразі до категорії “забруднена” відносять білизну, яка має до 10% (забруднення), а “брудна” понад 10%. Чітка термінологія та класифікація забезпечують єдине розуміння вимог та більш ефективне управління різними типами білизни.
Відповідно до змін прання має обов’язково відбуватись у бар’єрних машинах (так званих машинах прохідного типу), тобто з розділенням чистої та брудної. Наприклад, такі як Бар’єрні пральні машини серії UH, UMB чи UB від UniMac. Згідно з цим заборонено перехрещення потоків брудної та чистої білизни. Її дезінфекція та прання має відповідати вимогам санітарного й епідеміологічного захисту.



Ці вимоги спрямовані на забезпечення максимального інфекційного контролю. Бар’єрні пральні машини та розділення потоків є золотим стандартом у боротьбі з внутрішньолікарняними інфекціями.
Нові більш суворі норми до дезінфекції й прання. Прання і термічна дезінфекція білизни проводяться у пральних машинах при температурі 60 °C протягом мінімум 60 хвилин або при температурі 90 °C протягом мінімум 30 хвилин. Машини UniMac оснащені програматором, який дозволить запрограмувати необхідну програму прання, при цьому за рахунок потужних ТЕНів нагрівання до необхідної температури буде відбуватися швидше ніж у аналогічного обладнання. Окремо, UniMac першими впровадили спеціальну технологію для прання МОПів, що невідʼємно повʼязано із підвищенням інфекційного контролю у закладах охорони здоровʼя. Найпопулярнішою моделлю для прання МОПів є пральні машини UniMac лінійки UY, що оснащені спеціальним програмним забезпеченням та мають спеціальну конструкцію.

Також зустрічаємо заборону на використання ПАР у пранні дитячої білизни, для дітей віком до 1 року. Наша компанія активно співпрацює із виробником професійних пральних засобів Concord Textile, що після багаторазових практичних тестів та досліджень, був обраний заводом виробником пральних машин UniMac серед багатьох постачальників пральних засобів.
Звичайно відбулися зміни у маркуванні та пакуванні. Згідно попередніми нормами маркування взагалі було необов’язковим, а вимог до пакування майже не було. У новому наказі зазначено, що має бути суворе маркування та окреме зберігання “брудної” та “забрудненої” білизни у різних ємностях.



Крім того, запровадили персональні комплекти і пакування. Постільна білизна пакується герметично в набори. Заборонено природне сушіння. Сушіння чистої білизни має проводитися у окремо розташованих сушильних машинах.



Після сушіння білизна оглядається щодо необхідності ремонту та можливості подальшого використання. Ці норми посилюють епідеміологічну безпеку та мінімізують ризик розповсюдження патогенів.
Управління білизною, яка не може використовуватися за призначенням, проводиться відповідно до Порядку управління медичними відходами.
Для чого ці зміни?
- Перш за все, покращення інфекційного контролю. Оскільки більш чіткі правила збору, транспортування, дезінфекції та прання білизни безпосередньо впливають на зниження ризиків поширення інфекцій.
- Безпека пацієнтів. Чиста та правильно обробленна білизна є головним елементом безпечного перебування пацієнта у медичному закладі.
- Звісно захист медичного персоналу. Вимоги до ЗІЗ та правила роботи з брудною білизною значно підвищують рівень безпеки працівників, які щодня контактують з потенційно інфікованими матеріалами.
- Систематизація процесів. Документ дозволяє чітко розробити внутрішні процедури та протоколи, знижуючи ймовірність помилок та підвищуючи ефективність роботи.
Для кого це важливо?
- Медзаклади ЗОЗ. Повинні організувати всі процеси відповідно до нових вимог, зокрема пральні.
- ФОП із медичною практикою. Ті, хто самостійно обслуговує білизну або укладає договір з пральнями.
- Пральні підприємства, якщо вони надають послуги для ЗОЗ, то вони зобов’язані відповідати новим гігієнічним стандартам.
- Працівники пралень, мають пройти відповідне навчання, медогляди,забезпечуються ЗІЗ.
Нові державні санітарні норми є значним кроком до підвищення епідеміологічної безпеки в українських закладах охорони здоров’я. Оскільки він відображає комплексний підхід до проблеми інфекційного контролю, враховуючи технологічні аспекти та питання організації праці. Даний стандарт не просто оновлює стару інструкцію, а вводить нові принципи, які засновані на профілактиці інфекцій та інтеграції з іншими нормативами.
Звичайно важливо, щоб технічне оснащення лікарень відповідало як національним так і міжнародним нормам. Компанія НОВА КОЛОР пропонує пральне обладнання від UniMac, яке крім вимог українського законодавства відповідає вимогам RABC (Аналіз ризиків і контроль біологічних забруднень).
Зокрема, прально-віджимні машини UniMac оснащенні системами реєстрації, які автоматично фіксують кожен цикл прання, найвищу досягнуту температуру води, а також додають мітки часу й дати. Це забезпечує прозорість процесів, їх цілковиту відповідність вимогам нового санітарного регламенту та дозволяє керівництву ЗОЗ оперативно контролювати санітарний та гігієнічний стан прання.