Основні положення щодо підтримання дезінфекційних заходів у лікувальних закладах України
Організація протиепідемічних заходів у медичних лікувальних закладах України є однією із важливих складових запобігання розповсюдження небезпечних хвороб вірусного та бактеріального походження. Велика частка в організації таких попереджувальних заходів є дотримання вимог щодо дезінфекції та обороту білизни та інших текстильних виробів у таких медичних лікувальних закладах.
Так, у медичних закладах використовується велика кількість різної білизни: спецодяг лікарів та медичного персоналу, простирадла з оглядових кімнат і маніпуляційних кабінетів, білизна з палат тощо. Усе це — невід’ємна частина лікувального процесу й один із чинників можливої передачі внутрішньолікарняної інфекції (ВЛІ).
Правильна організація роботи з лікарняною білизною — є необхідною складовою профілактики ВЛІ у лікувальних закладах. Якщо належної системи прання та дезінфекції немає, це може призводити до інфікування персоналу й пацієнтів, якщо не дотримають правил поводження з білизною.
У випадку неякісного обладнання, засобів прання та недотримання технологій прання та дезінфекції це має негативні наслідки, які призводять до псування білизни, при виборі неправильного засобу для прання, нераціональних затрат води й електроенергії, при використанні застарілих технологій, алергічних реакцій у персоналу й пацієнтів, при використанні неякісних засобів для прання, тощо.
Особливо актуальною ця проблема стає зараз, в умовах розповсюдження пандемії вірусу COVID-19
Якщо звернутися до спеціалізованої медичної літератури, то проблемі розповсюдження внутрішньо лікарняної інфекції приділяється достатньо уваги, і належна дезінфекція білизни є безперечним фактором припинення такого розповсюдження.
Так, Міністерство охорони здоров’я України в особі Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, розробило спеціальний посібник «Профілактика внутрішньолікарняних інфекцій»(гігієнічні, епідеміологічні та мікробіологічні аспекти), в якому окремо приділяється увага саме пранню лікарняної білизни.
Також, чинним законодавством України врегульований порядок прання та дезінфекції білизни у лікарнях. Так, робота з лікарняною білизною має організовуватись відповідно до наказу МОЗ «Про затвердження Інструкції зі збору, сортування, транспортування, зберігання, дезінфекції та прання білизни у закладах охорони здоров’я» від 30.04.2014 № 293 (далі — Інструкція).
Ця Інструкція містить вимоги для закладів охорони здоров’я щодо зниження ризику поширення ВЛІ, уточнює і роз’яснює окремі положення таких наказів МОЗ:
- «Про організацію контролю та профілактики післяопераційних гнійно-запальних інфекцій, спричинених мікроорганізмами, резистентними до дії антимікробних препаратів» від 04.04.2012 № 236;
- «Про організацію профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в акушерських стаціонарах» від 10.05.2007 № 234;
- «Про затвердження методичних рекомендацій «Епідеміологічній нагляд за інфекціями області хірургічного втручання та їх профілактика» від 04.04.2008 № 181
Ця Інструкція визначає порядок технології обробки як інфікованої, так і неінфікованої білизни і поширюється на всі пральні, розташовані у закладах охорони здоров’я державної і комунальної форм власності та спрямована на зниження ризику виникнення і розповсюдження внутрішньолікарняних інфекцій за рахунок удосконалення організації білизняного режиму і впровадження сучасних технологій обробки текстильних виробів.
Для забезпечення санітарно-гігієнічного і протиепідемічного режимів та попередження розповсюдження внутрішньолікарняних інфекцій через білизну пологових будинків, протитуберкульозних закладів, гінекологічних, хірургічних, дерматовенерологічних та інфекційних лікарень (диспансерів) прання білизни з цих закладів потрібно проводити в спеціально виділених пральнях, окремо від інших лікарень і відділень.
Якщо немає можливості мати спеціальну пральню, таку білизну перуть окремо від білизни інших відділень. У цьому випадку приймання білизни здійснюється в окремому приміщенні, де передбачено розподіл на “брудне” і “чисте” відділення.
Правила використання гігієнічних пральних машин та приміщень для дезинфекції білизни
- Уся білизна, спеціальний одяг і засоби індивідуального захисту з інфекційних відділень, а також білизна, забруднена біологічними виділеннями, із соматичних та хірургічних відділень, клініко-діагностичних лабораторій, патолого-анатомічних відділень і бюро судово-медичної експертизи дезінфікується і переться в прохідних пральних машинах, які мають два вікна – вікно для завантаження (брудне) і вікно для вивантаження (чисте). Обробка інших текстильних виробів може здійснюватися у звичайних пральних машинах, тобто в обладнанні непрохідного типу.
- Технологічні потоки брудної і чистої білизни не повинні перехрещуватися. Технологічний процес дезінфекції та прання білизни у закладах повинен відновлювати її санітарно-гігієнічні властивості та забезпечувати санітарну та епідеміологічну безпеку.
- Приміщення пральні повинно бути розділено на чисту і брудну зони із гігієнічним бар’єром. Необхідно забезпечити такі умови експлуатації машин при закритих дверях пральні, за якими неможливо переміщення повітря між чистою і брудною зонами.
- Уся білизна пологових будинків, протитуберкульозних закладів, гінекологічних, хірургічних, дерматовенерологічних, інфекційних відділень повинна піддаватися хімічній дезінфекції в пральнях у виділених ємностях і спеціально обладнаному приміщенні.
- Хімічну дезінфекцію білизни без слідів крові і білкових забруднень проводять за режимом знезараження, як при бактеріальних інфекціях. Дезінфекцію білизни зі слідами крові, специфічними білковими забрудненнями проводять за режимом, як при вірусних парентеральних інфекціях. Знезараження білизни протитуберкульозних закладів проводять за режимом “туберкульоз”.
- Прання спеціального одягу і засобів індивідуального захисту повинно здійснюватися централізовано і окремо від білизни хворих.
- Прання і дезінфекція інфікованої білизни здійснюються в прохідних пральних машинах. Пральні машини повинні мати окремі завантажувально-розвантажувальні отвори (завантажувальні приміщення для брудної білизни, розвантажувальні – для чистої) або ж функціональні заходи повинні повністю унеможливлювати повторне зараження. Прання неінфікованої білизни може здійснюватися у звичайних пральних машинах.
- Пральні машини необхідно встановлювати відповідно до моделі і режиму експлуатації таким чином, щоб протягом певного часу для дезінфекції були дотримані всі необхідні концентрації дезінфікуючих і мийних засобів, рідкий модуль і температура. У випадках, в яких необхідно унеможливити потрапляння збудників хвороб у стічні води, необхідно завершити дезінфекцію білизни і рідини до першого зливу.
- У пральні повинна розташовуватися щонайменше одна пральна машина, яка дає можливість проводити хіміко-термічне дезінфікуюче прання.
Перевантаження машин білизною понад встановлені норми забороняється, оскільки це може призвести до різкого погіршення якості прання білизни.
Залежно від ступеня забруднення і виду текстильних виробів обирається режим прання білизни.
Правила використання миючих засобів для прання та для дезинфекції білизни
Дозування мийних, відбілювальних, антистатичних, підкрохмалювальних засобів регламентується виробником і залежить від вмісту компонентів, а також жорсткості води, умов прання (технологічної програми). Мийні і дезінфікуючі засоби можуть подаватися в пральні машини централізовано у вигляді розчину або в сухому вигляді.
- Для прання білизни відділень новонароджених і дітей до 1 року організовують окремий технологічний потік і використовують мийні засоби на мильній основі, які не містять синтетичних поверхнево-активних речовин.
- Під час прання білизни з великою кількістю білкових забруднень (кров, молоко, гній тощо) для уникнення заварювання здійснюється декілька замочувань у воді з поступовим підвищенням температури.
- Температура дезінфекційних розчинів повинна становити 15 – 20° C для уникнення заварювання білкових забруднень на білизні. Для хімічної дезінфекції білизни використовують дезінфікуючі засоби, дозволені до використання в Україні, на основі активного кисню, галогенів та їх похідних, амонійних сполук, які мають повний спектр антимікробної активності і не фіксують білкові забруднення та не псують тканини.
- Для покращення видалення біологічних забруднень (кров, ліквор, сеча, кал тощо) у процесі прання в пральних машинах використовують пральний порошок з дезінфікуючим ефектом на основі активного кисню.
- Прання білизни з дезінфекцією лікувально-профілактичних закладів інфекційного профілю (у тому числі дерматовенерологічного, гнійної хірургії, туберкульозного тощо), а також для вагітних, породіль і новонароджених незалежно від ступеня забруднення проводиться відповідно до режиму прання білизни зі специфічними (білковими) забрудненнями IV ступеня забруднення.
- Для оптимізації процесу прання, подовження терміну експлуатації білизни і пральних машин рекомендується використовувати систему рідких відбілювальних засобів або інших спеціально концентрованих рідких засобів, дозволених до використання в Україні. Режими прання та хіміко-термічної дезінфекції наведено в додатку 1 до цієї Інструкції.
- Чиста білизна не повинна містити залишків мийних і дезінфікуючих сполук і вимагає ретельного виполіскування.
Правила сушіння та прасування білизни після прання
- Після прання в машинах, віджимання білизни в яких не передбачено, віджим білизни здійснюється в центрифугах і гідравлічних віджимних пристроях. Залишкова вологість бавовняної білизни після віджимання повинна становити не більше 50 % для простої і не більше 55 % для накрохмаленої білизни.
- При більш високій залишковій вологості необхідне підсушування білизни, яке можна проводити в машинах для сушіння білизни. Під час сушіння білизни необхідно стежити, щоб не було порушення повітряного балансу між приміщеннями для чистої і брудної білизни. Після сушіння злегка зволожена білизна передається по технологічній лінії на прасування.
- Сушіння білизни здійснюється в сушильних барабанах, прасування виконується на прасувальних катках, прасувальних пресах, прасувальних столах, манекенах різної продуктивності.
- Процес прасування залежить від асортименту текстильних виробів. Пряму білизну прасують на сушильно-прасувальних катках. Фасонну білизну прасують на прасувальних пресах, манекенах або на прасувальних столах.
Окрім українського законодавства, наше обладнання UniMac® для лікарень було розроблено та протестоване виробником – американським концерном ALLIANCE LAUNDRY SYSTEMS, на відповідність вимогам RABC (Аналіз ризиків і контроль біологічних забруднень» (Risk Analysis and Biocontamination Control, RABC). В тому числі, прально-віджимні машини UniMac реєструють кожний цикл і найвищу температуру води із записом і мітками дати та часу, аби забезпечити відповідність цьому держаному стандарту.